TurkeyRussian-FederationJapan

Sagrada Familia Hakkında (Gezi, Giriş ve Ulaşım)

La Sagrada Familia, Türkçesi ‘’Kutsal Aile’’ dir. Halen yapımı devam etmekte olan yapı 1926 yılında mimarını kaybettikten sonra, projenin bir kısmını da iç savaşta proje odasında çıkan yangında kaybeder. Yapımına 1882 yılında başlanan bu şaheser için belki de dünyadaki en modernist klise demek yanlış olmaz.

Sagrada Familia, birçok özelliği ile Barselona’nın simgesi haline gelmiştir. Aslında tüm bu özellikleri ile Sagrada Familia, Katalan ihtişamını yansıtmaktadır.

Sagrada Familia, İspanyanın en çok ziyaret edilen ve de kesinlikle görülmeye değer eseridir. Sagrada Familia  yı yılda ortalama 3.2 milyon kişi ziyaret eder.

İspanya İç savaşı sırasında Gaudi’nin hazırladığı projenin bir kısmı yok olmuştur. Antoni Gaudi’den sonra gelen mimarların işi bu konuda hiç kolay olmadı. Projesi ve dahisi olmayan yarım kalmış muazzam bir yapıyı sonlandırmak için yapabilekcekleri iki şey vardı. Birincisi Gaudi olsaydı ne yapardı sorusunu sormak, ikincisi ise mevcut yapıyı referans almak. Şu anki durumda bu iki olgunun da akıllıca kullanıldığını görmekteyiz. Sagrada Familia her geçen gün tamamlanmakta.

Sagrada Familia’nın içine girmek gerekli midir?

Bu soru Barselona’ya gelen turistler tarafından çok fazla sorulmakta. Sagrada Familia dış yapısı ile büyüleyici bir yapı. Kişisel görüşüm içi de bir o kadar etkileyici. Barselonaya geldiyseniz ve bir günden fazla vaktiniz var ise Sagrada Familia yı gezmek için vakit ayırmanızı tavsiye ederim.

Sagrada Familia’nın içini asansör ya da merdivenler ile iki yoldan ziyaret edebilirsiniz. Tabi kulelere çıkmayı seçerseniz. Bunun dışında sadece kısa tur ile alt kısmı da gezebilirsiniz. Özellikle hafta sonları, bahar ve yaz aylarında ziyaretçi yoğunluğundan dolayı çok sıra beklemek gerekebilir.

Bu nedenle 1 yada 2 saat bekleyip vakit kaybetmemek için Sagrada Familia Turu nuzu 1 veya 2 gün öncesinden planlayıp giriş biletinizi alabilirsiniz. Giriş ve gezi için farklı alternatifler mevcut. Audio rehber, kule gezileri bunlardan bazıları.

Sagrada Familia Giriş Ücreti: 25€

Sagrada Familia Giriş Biletinizi almak için tıklayınız.

sagrada familia kuyruklar ve giriş

 

 

 

 

 

 

Sagrada Familia’ya Nasıl Gidilir?

Sagrada Familia Barselona’nın merkezinde bulunur. Çok fazla eski merkez (old town) olarak adlandıramasak da eğer oteliniz Plaza Catalunya civarında ise metro ile ulaşım 10 dakikadan fazla sürmez. 

METRO L2 ya da L5 Sagrada Familia durağı. Ya da Turistic Bus ile ulaşabilirsiniz. 

Sagrada Familia Kilisesi Hakkında

Sagrada Familia’ nın cepheleri hakkında sizlere aşağıdaki bilgileri verebilirim.

Doğum Cephesi: Bu cephe Sagrada Familia nın belki de en anlamlı tarafıdır. Nedenine gelince Antoni Gaudi’nin ölmeden önce tamamladığı tek cephedir. Gaudi gotik bir tarzda Hz. İsa’nın doğumunun kutlandığı haliyle görselleştirmiştir. Bu cephe doğuya bakar. Güneşin hergün doğduğu yöne göre konumlandırılmıştır, bu da sembolik olarak yaşamın başlangıcını temsil eder.

Çile Kapısı: Gaudi’nin proje planına göre ikinci olarak bitirilen cephedir. Batıya bakar. Bu nedenle günün en son ışıklarını alır. Çile kapısı acı, fedakarlık ve ölümü ifade eder.

Bu cephede Hz. İsa’nın çarmıha gerilişini görebilirsiniz. Kasvetli ve üzüntülü bir anlatım vardır. Bu cephede gotik tarz kendisini belli eder.

Zafer Cephesi: Temel cephe, diğer cephelere göre çok daha büyük ve ihtişamlı olacak. Henüz tamamlanmadı. Tamamlandığında ana giriş bu kapı olacak. Tamamlanmadığı için de çok fazla ortada bir şey yok.

 

 6 Comments »

 1. Comment by Aytac

  Selamlar, biz gece 11 de barselona havalimanında olacagiz,ve ordan hemen pamplonaya gececgiz, o saatlerde havalimaninda kiralik arac bulabilme imkanimiz var midir acaba ? Tesekkurler

 2. Comment by Erbil

  Merhabalar,
  Araç kiralama konusunda size http://www.rentalcars.com.tr sitesini önerebilirim.
  Saat 23 gibi araç bulmanız mümkün.
  İyi tatiller dilerim

 3. Comment by selim

  Merhabalar,
  Ocak 2016 içinde eşimle barselonada olacağız. Gece 00.30’da uçağımız barselonada olacak. gece aerobuslarla merkeze gitmek güvenli olur mu? Yoksa havaalanında sabaha kadar bekleyip merkeze öyle mi gitmeliyiz? Diğer bir sorumda T10 kartlarıyla Montserrat trenini kullanabilir miyiz? Şimdiden teşekkürler

 4. Comment by Erbil

  Merhabalar Selim Bey,
  Barselona geceleri de guvenlidir. T10 karti ile Montserrat a gidemezsiniz ancak Plaza España dan Tren ile FCG ulasabilirsiniz. Montserrat tren tarifesi Barselona metro tarifesinden farklidir.

 5. Comment by sami fidan

  Merhaba Erbil Bey,
  23.01.2016 eşim ve 2 çocuğumla Barcelona’ya geliyoruz. :T10 bileti hem otobüs hem metro için geçerlimidir? ayrıca bu bileti kaç durak için kullanabiliriz? veya günlükmüdür?Örneğin havaalanından plaza catlny.ya aero bus ile geleceğim ordan metro ile liceu ya gideceğim.
  2.sorum Sagrada fam.için 25.01.16 (saat11:15 )e 15 eu luk giriş bileti aldım. kule için içerden extra bilet alabilirmiyim?
  3.sorum ise las ramblas veya çevresinde türk restaurantı varmı?

 6. Comment by Erbil

  Merhabalar Sami Bey,
  T10 Karti hem otobus, hem de metro, tramvay icin gecerlidir. Gunluk degildir. 10 defa gecis hakki tanir. Farkli kisiler kullanabilir. Her giris cikista 1 kere basmaniz gerekir. Bilet icin Sagrada Familia girisinden bilgi alabilirsiniz. Turk restoranlari La Rambla uzerinde bolca bulunur.
  Iyi Geziler,

Leave a comment

If you want to leave a feedback to this post or to some other user´s comment, simply fill out the form below.

(required)

(required)