TurkeyRussian-FederationJapan

Portekiz Gezi Rehberi

Portekiz Gezi Rehberi
Üç kelimeyle tanımlayanlar Fado, Fiesta, Futbol olarak özetliyor Portekiz’i. Bu nedenle 3F Portekiz’de çok duyduğunuz bir tanım. Tarih, sanat ve doğa güzelliği bakımından Portekiz oldukça görülesi bir yer. Portekiz gezilecek yerler bakımından da turistlere bol alternatifli imkanlar sunuyor. Atlas okyanusu kıyısındaki bu küçük ülke ılıman iklimi ile gittiğinize değecek bir destinasyon. Ülke genel anlamda gezmek için kolay ve pratik. Portekiz gezi nizi Türkiye üzerinden direk olarak Türk Hava Yolları ile ya da İspanya’nın herhangi bir şehri üzerinden İspanya gezi niz ile birleştirerek planlayabilirsiniz. Özellikle Barselona ve Madrid üzerinden bir çok ekonomik uçuş bulabilirsiniz. Ben hem Porto gezi mi hem de iki Lizbon seyahatimi de Barselona üzerinden yaptım. Özellikle Ryan Air Portekiz için çok iyi fiyat veriyor. Portekiz Gezi nizi erken planlarsanız Barselona üzerinden 50-60€ ya gidiş dönüş bilet bulabilirsiniz. Portekiz ucuz bilet için Ryan Air, Vueling ya da Tap web sitelerini ziyaret edebilirsiniz. Portekiz turu dahilinde görmeniz gereken belli başlı iki şehir Lizbon ve Porto. Başkent Lizbon Portekiz in en önemli şehridir. Şehir merkezi nüfusu 600 bin civarında olsa da bölgesel nüfusu 3 milyon civarındadır. Lizbon hakkında detaylı bilgi için Lizbon Gezi Rehberi sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Adını çok duyduğumuz Porto ise Lizbon a oranla çok daha küçük bir şehirdir. Şarabı ile dünyaca ün yapmış Porto, limanı ve tatlı şehir merkezi ile insanı hem dinlendirir hem de keyif verir. Porto gezisi için tavsiye edebileceğim şeylerin başında Liman gezisi ve şarap turu geliyor.

Portekiz Gezi Rehberi

Portekiz gezi si kaç gün olmalı?

Portekiz gezi nizi Lizbon ve Porto turu olarak yapmak isterseniz bu ik şehri toplamda 3-5 gün içerisinde rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz. Şehir anlamında Portekiz, Lizbon ve Porto dan oluşmaktadır.

Portekiz e ne zaman gidilir

Portekiz tatili için bahar ve yaz ayları en ideal zamanlar olsa da Portekiz kışın dahi çok soğuk değil. Ben şubat ayında gittiğimde hava sıcaklığı gündüz 20C civarındaydı. Bunların dışında alternatif gezi olarak araç kiralayıp ülkeyi kuzey ucundan en güney ucuna kadar gezmek çok keyifli. Bu tür bir geziyi özellikle yaz aylarında tavsiye ederim. Yaz aylarında Portekiz özellikle İngilizlerin tercih ettiği önemli bir tatil mekanına dönüşür.

Portekiz konaklama önerileri

Lizbon ve Porto hotel konusunda oldukça uygun ve iyi alternatifler sunuyor. Kısa süreli konaklama nedeniyle benim Portekiz gezi si için tercihim otel olmuştu. Fiyatlar oldukça mantıklı, İspanya’dan daha ucuz. Otel için tercihinizi şehir merkezinden yana kullanmanızı öneririm.

Portekiz Yeme İçme

Portekiz yemek konusunca bana göre çok başarılı. Restoranlarda yemek fiyatları uygun. Özellikle balık menüleri çok zengin. Balık çorbaları lezzetli. Bacalhau (ingilizcesi Codfish) balığını bir çok şekilde pişiriyorlar. Bunların başında Pasteis de Bacalhau (Balıklı Kek) ve Bacalhau a Bras (Izgarada Bacalao Balığı) geliyor. Tatlı olarak da zengin alternatifler var. Mutlaka tatmanız gereken Belem Pastası (Pasteis de Belem) özellikle Lizbon’un şehir klasiği. Günde 20.000 adetten fazla üretiliyor. Tarihi 1837 yılına dayanıyor. Tatmamak tabiki olmaz 🙂 Bunun dışında Pasteis de Nata ve tüm diğer tatlılar çok şekerli ancak gayet lezzetli.

Portekizin meşhur Fado Müziği

Portekizde hemen hemen her yerde Fado müziğini duymak mümkün. Rahatlatıcı melodiler ve İspanyol gitarı eşliğinde söylenen bu şarkılar aslında gayet hüzünlü, nostaljik ve melankolik duyguları ifade etmenin bir yolu. Özellikle Lizbon un eski mahallelerinde (Bairro Alto, Alfama, Lapa ve Alcantara) Fado Barlarında akşamın ya da gecenin ilerleyen saatlerinde loş ışıkta ve şarap eşliğinde Fado şarkılarını canlı olarak dinleyebilirsiniz.Portekiz Fado Müziği

 

Portekiz den ne alınır? Hediyelik eşya Önerileri

Portekiz den hediyelik eşya türünde alabileceğiniz şeyler Azulejos (seramik), pamuk ve ketenden yapılan işlemeli örtü, şal ve benzeri tekstil ürünleri. Bu noktada belirtmek isterim ki Portekiz bu konuda Avrupa’da önemli bir üne sahip. Bunların dışında tüm tatlı türlerini paketlenmiş halde bulabilirsiniz. Bunlardan başka benim ilgimi çeken bir şey ufak renk değiştiren bir horoz biblosu. Bu horoz hava durumu renk değiştirerek önceden haber veriyor. Tabiki kalorifer olmayan ortamda bulunması gerekli. İlginç bir hediye olabilir.

Porto dan Lizbon’a Nasıl gidilir?

Portekiz gezi nizi hem Porto hem Lizbon olarak yapmak isterseniz Portodan Lizbon’a araç kiralayarak ya da otobüsle rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Toplam mesafe yaklaşık 300km. Otobüs ile 3,5 saat sürüyor. Kişi başı 20€.Portekiz Gezi Rehberi

Portekiz için önemli bilgiler

Portekiz geziniz boyunca cüzdan ve değerli eşyalarınızı iyi gözetmekte fayda var. Şehir oldukça güvenli olsa da bu tür yan kesicilik bir hayli yoğun. Bunun dışında merkezi restoranlardan sizi içeri çekmeye çalışan ayakçılara rağbet etmeyin. Portekizlilere göre bunu yapan restoran iyi yemek sunmuyor demekmiş. Biz de gezimiz süresince öğrendik.

Portekiz Dili

Portekiz’de resmi dil Portekizcedir. Portekizce Latin kökenli olup İspanyolcaya benzese de tamamen farklı bir dildir. Portekiz genelinde genç nüfusun İngilizce konuşma oranı oldukça yüksek, bu nedenle iletişim konusunda sorun yaşamazsınız.

Portekiz Para birimi

Portekiz para birimi €’dur.

Portekiz Vize

Portekiz için Schengen vizesi gereklidir.2 Comments »

  1. Comment by nezahat

    merhabaa ben 1 haftalığına barcelonaya gideceğim o bir hafta içinde portekizi de araya sıkıştırayım diyorum sence mantıklı mı ??

  2. Comment by Erbil

    Bence düşünceniz mantıklı, 2 gün için Lizbon ya da Porto’yu da gezebilirsiniz.

Leave a comment

If you want to leave a feedback to this post or to some other user´s comment, simply fill out the form below.

(required)

(required)