TurkeyRussian-FederationJapan

Madrid Gezilecek Yerler ve 3 Günlük Gezi Planı

Madrid Gezilecek Yerler ve 3 Günlük Madrid Gezi Planı

Madrid gezi planınızı yaparken size Madrid te görmeniz gereken gezilecek yerler i liste olarak oluşturup 2 gece 3 günlük bir Madrid Gezi si için örnek bir gezi planı hazırladım.

Madrid gezinizi 2 ya da 3 gün şeklinde oluşturduğunuzda Madrid teki belli başlı gezilecek yerleri görmüş olursunuz. 3 günden fazlası belki biraz fazla gelebilir. Eğer planınızı 4 gün için yapıyorsanız günübirlik olarak Toledo Turu ya da Segovia Turu yapmanızı öneririm. Bunları aşağıdaki yazımda detaylı olarak anlatacağım.

Ayriyetten bu yazımı tamamlayıcı olarak Madrid şehri hakkında pratik bilgiler yazımı da okumanızı öneririm. Bu bilgileri Madrid içindeki hayatınızı kolaylaştırmak amaçlı hazırladım.

Madrid Hakkında Seyahat Öncesinde Bilmeniz gereken şeyler yazımı okumak için tıklayınız.

Aşağıda yazdığım şeyler çok gibi görünsede hepsi birbirine yakın derli toplu şekilde. Bu nedenle önce listeleyip sonra günlük olarak bir gezi planı oluşturdum. Tüm gezilecek yerleri aşağıdaki Madrid Turist haritasında da görebilirsiniz. Her yer birbirine çok yakın.

Madrid turist haritasını indirmek için tıklayınız.

Madrid Gezilecek Yerler Listesi

1) Puerta del Sol (Güneş Kapısı): Madrid lilerin en popüler buluşma merkezlerinden biri. Şehrin tam kalbi. Puerta del Sol Meydanı şehrin doğu girişidir. Yılbaşını kutlamak için Madridliler bu meydanda toplanırlar. Madrid gezi nizi yılbaşı için planlarsanız bu meydanda saat 00.00 dan önce mutlaka bulunun. Elinizde 12 adet taze üzüm tanesi ve 1 şişe cava almayı unutmayın. Bu üzüm yeme yeni yıla girilirken yapılan bir İspanyol geleneği 🙂

Ayriyetten Sol’da sabah saatlerindeyseniz Napolitanas de la Mallorquina yemeyi unutmayın. Mallorca usulü Napoliten, çikolatalı kruvasana benziyor.

2. Plaza Mayor: Tamamen dikdörtgen bir meydandır.  Zamanında bu meydanda boğa güreşlerinden tutun da idamlar, kutlamalar topluca yerel halk tarafından izlenirdi. Günümüzde ise Cafe, Bar ve Restoranlarla Madrid lileri için bir keyif noktası. Oldukça kalabalık oluyor.

Bu meydanda dinlenmek amaçlı ”Cafe con leche” (ispanyol sütlü kahvesi) içip ”Bocata de Calamares” yemelisiniz. Kalamarlı sandviç.

 

 

 

 

 

3. Museo del Prado (Prado Müzesi): Madrid te eğer tek bir müze için vaktiniz varsa Prado Müzesini madrid gezilecek yerler listenizde en başa yazın. Dünyanın en geniş sanat kolleksiyonularındandır. Açıkçası görülecek çok fazla şey olduğu için benim için anlatmak biraz zor. İspanyol, İtalyan, Fransız, Hollanda, Alman başyapıtlarını topluca görebileceğiniz sanat anlamında İspanyanın en iyi müzesi. Hızlı bir gezi için bile en az 2-3 saatinizi ayırmalısınız. Tabi her şeyi görmek pek mümkün değil. Giriş için online biletinizi önceden alıp sıra beklemeden girebilirsiniz. Pazar günü girişler ücretsizdir.

Online biletinizi linke tıklayarak satın alabilirsiniz.

Tüyo: Pazar günleri girişler ücretsizdir.

Pazartesi-Cumartesi 18.00-20.00 arası girişler ücretsiz. Fakat bu durumda çok sıra beklemek durumunda kalıyorsunuz.

4. Paseo del Prado: Geniş görkemli bir caddedir. Atocha İstasyonu ile Cibeles arasında kalır. İniş yönünde solunuzda Museo del Prado vardır. Caddede Alcala yönünde yürüdüğünüzde önünüze Plaza de Cibeles (Cibeles Çeşmesi) çıkar, burası Madrid in simgesidir.

 

 

 

 

5. Puerta de Alcala (Alcala Kapısı): Eski bir tören meydanıdır. Madrid’in simgelerinden birisidir. Metro ile gitmek isterseniz. Retiro ya da Plaza de la Independencia durağında inmelisiniz.

6.Parque del Retiro (Retiro Parkı): Şehrin kalbinde çok keyifli oldukça büyük bir park. Böyle parkları şehir merkezinde görmek insanı mutlu ediyor. Yoğun bir gezi sonrası hem biraz dinlenmek hem de trafik ve gürültüden uzaklaşmak için en az 1 saatinizi bu park için ayırın. Daha fazla vaktiniz varsa ne güzel.

Retiro Parkı oldukça büyük olduğu için gezimi otelden parka sabah erken saatlerde koşarak gidip park içinde sabah sporu ve koşumu yaklaşık 10 km ile tamamladım. Parkta benden başka spor yapan ve yürüyen bir çok insan vardı. Retiro parkının enerjisi gerçekten yüksek ve pozitif.

Retiro Parkının üst girişi (ya da kuzey kapısı) nden aşağı doğru ağaçlık yoldan yürüdüğünüzde yapay bir göl karşınıza çıkar. Gölün ortasında XII. Alfonsonun atlı heykeli bulunur. Gölün hemen arkasında iki tane saray vardır. Bunlar Velazquez ve Kristal Sarayları olarak geçer. Park içerisinde çok farklı ağaçlar görmek mümkün. Park farklı bölümlerden oluşuyor. Tam bitti dediğiniz yerde yeni bir şey karşınıza çıkıyor.

7. Real Jardin Botanico (Botanik Bahçesi): Botanik Bahçe Prado Müzesinin hemen yanındadır. Kısa bir mola için ideal. İçeride değişik ağaçlar bitkiler var. Yani tam bir Botanik Bahçe.

8. Calle de Serrano (Serrano Caddesi): Cadde boyunca bir çok mağaza, cafe ve restoran bulabilirsiniz. Madrid in görülmesi gereken meşhur caddelerinden biridir.

9. Museo Thyssen Bornemisza (Thyssen Bornemisza Müzesi): Müze gezmeyi seviyorsanız pişman olmazsınız. Goya, Renoir,Van Gogh ve Picasso nun başyapıtlarından oluşan özel bir koleksiyon müzesi. Nispeten hızlı gezilebilecek bir müze. Prado Müzesi ile aynı güne planlamayın derim, iki müze ağır olabilir 🙂

Müzeye Ulaşım: Metro Durağı Banco de España.

Giriş biletinizi online olarak önceden satın alabilirsiniz.

Biletinizi online satınalmak için tıklayınız.

10. Palacio Real: Bu saray ile Madrid şehrin görkemini sergilemek istemiş diyebilirim. Halen devlet törenlerinde kullanılan bir saraydır. Bu tür bir tören günü saray ziyarete kapalı oluyor. Pazar günleri kapalıdır.

Müzeye Ulaşım: Metro Opera ya da Plaza de España

Girişler ücretlidir.

Giriş biletinizi online almak için tıklayınız.

Tüyo: Palacio Real’e Ekim-Mart arasında 16.00-18.00 arası ücretsiz girilebilir.

Yine aynı şekilde Nisan-Eylül arası 18.00-20.00 saatleri arası girişler ücretsizdir.

 

 

 

12. Catedral de la Almudena: Palacio Real’in tam önünde gitmişken bu katedrali de kaçırmak olmaz.

13. Jardines de Sabatini: Palacio Real’in yine yanı başında. Palacio Real fotoğrafları en güzel bu bahçeden çekilir.

14. Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofia (Reina Sofia Sanat Merkezi Müzesi): Madrid’te gerçekten çok sanat müzesi var. Tüm müzeleri detaylı gezmek isterseniz kalma sürenizi ona göre planlayın 🙂 Bu müzede görebileceğiniz en tanınmış eser Picasso’nun Guernicası. Aşağıdaki resimdeki tablo. Bunun yanında Dali ve Miro’dan da önemli yapıtlar mevcut.

 

 

 

 

 

 

 

15. Teatro Real: İçine girmeseniz de dışından görüp fotoğraf çektirebilirsiniz.

16. Plaza España (İspanya Meydanı): Plaza España ya gidip Don Quijote ve Sancho Panza ile bir selfie çektirebilirsiniz.

17.Gran Via Caddesi: Anlamı geniş yol ya da bulvar. Madrid in en temel caddelerinin başında gelir. Bu caddede çok işlektir ve keyiflidir. Metropolis binasına kadar cadde boyunca bir yürüyüş iyi bir fikir. Birçok mağaza alışveriş ya da hediyelik eşya almak için uygun.

 

 

 

 

 

 

18. Santiago Bernabéu Turu: (Real Madrid Futbol Stadyumu Turu) Futbola ilginiz olsun ya da olmasın güzel bir aktivite. Tavsiye edilir. Stad, müze, kupalar, dolu dolu bir futbol tarihi.

Santiago Barnebeu Stad Turu Giriş Bileti için Tıklayınız

 

Mercado de san miguel

 

 

 

 

 

 

 

 

19. Mercado de San Miguel: 

Mercado de San Miguel, eskilerde bir pazar hali hazırda farklı lezzetleri tadabileceğiniz bir gastronomi noktası. Fiyatlar oldukça uygun, farklı dükkan ve restaurant larda İspanyol mutfağının lezzetlerini hem hızlı, hem de iyi fiyata bulabilirsiniz. Genelde çok kalabalık olur…Plaza Mayor’un hemen yanında.

TOLEDO ŞEHİR GÖRÜNTÜSÜ

20. Günübirlik Toledo Turu: Öncelikle yukarıdaki resme bakın ama Toledo’yu anlatmak için yetersiz.

Peki Toledo nasıl bir yer? Madrid’e gitmişken Toledoya gitmeye değer mi?

Evet vaktiniz planınız uyuyorsa kesinlikle Toledo ya gidin derim. 1986 yılından beri Unesco Dünya Mirası listesinde. İspanya’nın Katolik Krallar döneminin önemli merkezi ve eski başkenti, tarihte 3 kültüre (islam, yahudi ve katolik) de ev sahipliği yapan ender yerlerden. İspanya için çok önem teşkil etmiş bir şehir. Gittiğinizde bu güzel korunmuş şehirde tüm bunları görebiliyorsunuz. Şehir içinde ayrı bir hava var. Yanyana camiler, kliseler, roma ve endülüs sentezi biz şehir. Madrid’in yanında Toledo ve Segovia gibi iki harika şehir varken Madrid 3 gün fazla geldi diyenleri tam anlamıyorum. Gidilecek yapılacak o kadar çok şey var ki…

Toledo’ya nasıl gidilir?

Tren ile gitmek mümkün. Atocha Tren İstasyonundan gidebilirsiniz. Günlük tren seçenekleri mevcut.

Otobüs: Alsa Otobüs firması ile gidebilirsiniz. Belirli aralıklarla otobüsler mevcut. www.alsa.es sitesinden inceleyebilirsiniz.

Toledo Turu: Birçok firma yarım gün ya da tam gün Rehberli Toledo Turu seçenekleri sunmakta.

Tam Gün Toledo Turunu İncelemek İçin Tıklayınız.

Yarım Gün Toledo Turunu İncelemek İçin Tıklayınız.

Toledo ve Segovia Turunu İncelem İçin Tıklayınız.

21. Avila Segovia Anıtlar Turu: Yine UNESCO dünya mirası şehirlerden Segovia. Tarih, Kültür, Segovia’da görülecek çok şey var. Özellikle Roma döneminden kalma Su Kemeri öyle güzel muhafaza edilmiş ki gerçekten etkileyici.

Tam gün Segovia ve Anıtlar Turunu incelemek için Tıklayınız.

22.”La Latina” Mahallesinde Akşam Yemeği: Bu kadar görülecek şey yanında Madrid’in eğlenceli bir mahallesi La Latinaya gitmezsek tabiki olmaz. La latina akşam yemeği, tapas, paella, terasta oturmak ya da gece çıkıp mojito içmek için ideal bir yer. Aşağıdaki 3 günlük gezi planımıza La Latina akşam yemeğini de ekliyoruz tabiki 🙂

3 Günlük Madrid Gezi Planı

 

 No Comments »

No comments yet.

Leave a comment

If you want to leave a feedback to this post or to some other user´s comment, simply fill out the form below.

(required)

(required)