TurkeyRussian-FederationJapan

La Rambla Caddesi

La Rambla. Barselona’da en çok vakit geçirebileceğiniz yerlerin başında gelir. Barselona’yı ilk ziyaret ettiğimde bu caddeyi yukarıdan aşağı defalarca turladığımı hatırlıyorum. La Rambla Caddesi içerdiği  bol hareket ve renk, aktiviteler nedeniyle gece gündüz turistlerin ilgi odağı olmayı başarır.

La Rambla’da yıl boyunca her saat hareket hiç eksik olmaz. Canlı heykeller, sokak şovları, satıcılar ve teraslarda oturan turistler La Rambla’yı sürekli canlı tutar. Normalde Ramblayı ziyaret eden ya da dolaşan kalabalığın %90’ı turistler ve satıcılardır. Yerel halk La Rambla’ya çok sık gelmez. La Rambla’ya gelen yerel çoğunluk genelde Boqueria’dan alışveriş yapmak için gelir. La Rambla boyunca geziniz 15 dakika da sürebilir iki saat’te. Yol boyunca bir sürü Cafe, dükkan turistlere hizmet ve hediyelik eşya satmak için bekler.

Barselona’dan ne alınır?

La Rambla boyunca bir çok dükkandan hediyelik eşya alabilirsiniz. Hediyelik eşya dükkanlarını işletenler genellikle Pakistanlılardır. Bu nedenle hemen hemen fiyatları aynıdır. Önemli bir nokta, her dükkanda pazarlık etme şansınız var. İlk verilen fiyatları indirme şansınız büyük.

Barselona’dan hediyelik eşya olarak, yelpaze, anahtarlık, magnet, biblo, tshirt alabilirsiniz. Tüm bu ürünleri farklı farklı kalitelerde bulabilirsiniz.

La Rambla ne demek ?

Aslında La Rambla kelime anlamı ile genel bir sözcüktür. La Rambla, ortasında yürüyüş yolunun bulunduğu, sağından ve solundan trafiğin aktığı, onların yanında tekrar kaldırım ile tamamlanmış bütünlüğe denir. Bu nedenle İspanya’da ya da Barselona’da bir çok Rambla bulur. Ya da her mahallenin kendi Rambla’sı mevcuttur.La Rambla Caddesi

La Rambla ya nasıl gidilir?

Plaza Catalunya’nın bittiği yerden aşağı doğru uzanan ağaçlık cadde Barselona’nın meşhur La Rambla’sıdır..

La Rambla’nın üst kısmından ya da başından aşağı doğru yürüdüğünüzde sol tarafınızda Barrio Gotico bulunur. Yani Barselona’nın meşhur Gotik Mahallesi. Bu bölgede eski, dar, Gotik sokaklar birbirini takip eder. Tamamı Gotik olan binalar içinde en önemli yapı Barselona Katedrali dir, ya da Cathedral. Gerçek adı ile LA SEU. Özellikle gündüz gözüyle görmenizi tavsiye ettiğimiz bu bölgenin en keyifli zamanı akşam üstüdür. Bu tarihi yapı içinde birçok ufak, küçük dükkandan alışveriş yapıp hediyelik eşya alabilirsiniz. Cathedral meydanı içinde bir çok teras ve cafe bulunur. Katedral’e giriş ücreti 5€’dur.

Cathedral’de Kahve keyfi ve Barrio Gotic Turu

Eğer keyifli hoş bir terasta, katedral duvarları altında bir kahve keyfi isterseniz, Katedral’in ön cephesinin sol tarafından uzanan sokağa girince yaklaşık 20 metre sonra solunuzda bir müze göreceksiniz. Museu Frederic Mares. Bu hoş binanın iç kısmında bulunan terasında dinlenip, kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Eğer hava soğuk ise ya da kapalı bir mekan tercih ediyorsanız, Caelum tam size göre. Latincede cennet anlamına gelen bu Cafe’nin sıcak ortamı ve tarihsel yapısının yanında ev yapımı kekleri ve badem ezmelerini de tadabilirsiniz.

Caelum Adres: Calle de la Palla, 8, 08002 Barcelona

Gezimize devam edelim. Yine Gotik Mahallesindeyiz, yani Rambla’nın sol tarafındayız.

Caelum’dan Calle de la Palla’yı takip ederseniz sizi Calle del Pi ile buluşturur. Bu sokağın devamından Plaza del Pi’ ye çıkabilirsiniz. Plaza içinde Santa Maria del Pi Kilisesi ve yine hoş teraslar içinde Cafe ve Restoranlar bulunur.

Plaza del Pi’den aşağı yöne inerseniz, Barselona’nın ya da daha doğrusu Barrio Gotic’in en hareketli caddelerinden birisi olan Carrer de Ferran’a varırsınız. Bu cadde boyunca bir çok bar, cafe gece gündüz hiç boş olmaz. Özellikle geceleri çok hareketli olan bu sokak görülmeye değerdir. Carrer de Ferran’ın hemen altından Plaza Real’e geçiş bulunur. Küba tarzı tasarımı ile Plaza Real ya da katalanca Plaça Reial sizi Barrio Gotic tarzından bir anda uzaklaştırır. Plaza Real’i ziyaret ederken sokak lambalarına dikkatinizi çekmek isteriz. Bu lambaların tasarımcısı yine Antoni Gaudi’dir. Plaza Real genel olarak turistlerin ziyaret ettiği bir meydan olsa da içerdiği renkli ortamı, barlar ve restoranlar nedeniyle yerli halkın da özellikle geceleri ilgi gösterdiği bir yerdir.

Carrer de Ferran boyunca ilerleyelim. Yaklaşık 300 m sonra karşımıza büyük bir meydan çıkar.

Plaça de Sant Jaume ya da Plaza de Sant Jaime

Plaça de Sant Jaume Meydanı’nın önemi Katalan Hükümet Binası ve Belediye binasının bu meydanda karşılıklı bulunuyor olmasıdır.

Meydanı geçip ilerleyen cadde Carrer de Jaume I sizi Barselona Şehir ve Tarih Müzesine ulaştırır.

Museu de Historia de Barcelona

Eğer Barselona’da sadece birkaç müze önermemizi isterseniz size kesinlikle önerebileceğimiz müzelerden bir tanesi Museu de Historia de Barcelona dır.  Barselona’nın ilk kurulduğu surlar üzerine inşa edilmiş müzede, ilk Barselona hakkında bir çok video, tarihi eser ve şehrin tarih boyunca oynadığı önemli rolü, gelişimini bulabilirsiniz.

Barselona’da Çay Keyfi ve Yahudi Mahallesi

Plaça Sant Jaume arka yanında eski tabiri ile Yahudi Mahallesi ve eski bir Sinagog bulunur. Bu cadde Carrer de Sant Domenec del Call’ dir. Bu dar bir sokak boyunca ilerlediğinizde sağ tarafınızda Çay Çay ya da Caj Chai adlı kafe bulunur. Yüzlerce çeşit çay alternatifinin olduğu bu Cafe’yi, gerek kokusuyla gerekse rahat ortamı ile özellikle kış günlerinde tavsiye ediyoruz.

La Rambla ve Mercat de la Boqueria

Barrio Gotic’ten La Rambla turumuza geri dönecek olursak, La Rambla’nın iniş yönünde sağ tarafımızda Mercat de la Boqueria bulunur. Pazarın gerçek adı Mercat Sant Josep’tir ancak burayı herkes Boqueria olarak bilir. Aslında Mercat de la Boqueria bir sebze meyve pazarından başka bir şey değildir. İspanya nın hemen hemen her mahallesine özgü olan bu geleneksel pazar tarihi dokunun içinde yoğun turist akını altındadır. Bu nedenle Mercat de la Boqueria’da bir sebze meyve pazarından çok daha fazlasını bulabilirsiniz. Bize göre bir pazar olarak İspanya nın en iyisidir. Fiyatlar normalin biraz üzerinde olsa da, la Boqueria müşterilerine normal sebze meyvenin dışında bir çok tropikal meyveyi de tatma imkanı sunar. Özellikle Brezilya ve diğer Latin Amerika ülkelerinden gelen meyveler ve daha başka bir sürü ürünü La Boqueria’da bulabilirsiniz. Taze olarak satılan ürünlerin geneli günlüktür ve gönül rahatlığı ile alabilirsiniz. İlginç olarak görebileceğiniz tezgahlardan Petras’ı size öneriyoruz. Kuru sinek satan bu tezgah hayli ilginç.

NOT: Boqueria pazar günleri kapalıdır.

Gran Teatre del Liceu

La Boqueria’dan la Rambla yönünde devam ederseniz hemen ilerde sağ tarafta Gran Teatre del Liceu bulunur. Burası Barselona’nın meşhur Opera Salonudur. 1861 yılında çıkan bir yangın sonrasında tekrar inşa edilip bugünkü tiyatro kimliğini kazanmıştır. Bundan sonra iki defa daha yangından etkilenip 1999 yılında son olarak tekrar restore edilmiştir. Gran Teatro del Liceu iç tasarımı ve muazzam dokusuyla tamamen bir sanat evidir. Muhteşem akustik altında opera seyredebilirsiniz. Gran Teatro del Liceu’nun tam karşısında dinleyicilerin tarihi buluşma noktası olan Cafe de’l Opera bulunur. Vaktiniz varsa bir kahve için burada mola verebilirsiniz.

Barselona ve Christoph Colomb

La Rambla’da yol boyunca devam ettiğimizde cadde bizi Colomb Heykeline çıkartır. Yani meşhur Christop Colomb. Heykelin burada bulunma amacı, Colomb’un tarihi seyahatine Katalan topraklarından başladığını hatırlatmak. Bazı İspanyol kaynaklarına göre bu farklı olsa da Barselona’da genel inanış bu yönde.

Colomb heykelinin sonunda karşımıza liman ve Maremagnum çıkar.

Maremagnum, denizin üzerine inşa edilmiş bir alışveriş merkezidir. Pazar günleri de açık olan bu alışveriş merkezinde bir çok restoran ve dükkan bulunur. Restoran fiyatları normalin biraz üzerindedir. Birinci kattaki Starbucks Cafe’nin manzarazı ve teras bölümünü Maremagnum’da mola vermek isteyen arkadaşlara kesinlikle tavsiye edebiliriz.

El Raval

La Rambla’nın bir diğer tarafında yani iniş yönünde sağ tarafta kalan bölgeye El Raval denilir. El Raval arapça bir kelime olup anlamı Varoş’tur. Önceleri Çin mahallesi olarak da adı geçen bu bölge yapılan yeni binalar ve sanat galerileri ile tarihsel kimliğini bir nebze olsun değiştirmektedir.

MACBA MUSEU D’ART CONTEMPORANI DE BARCELONA

El Raval bölgesindeki en önemli yapı Barselona’nın Modern Sanat Müzesidir. Modern Sanat Müzesi, camdan yapılmış dış cephesi El Raval’a çağdaş bir hava verir. El Raval’da bundan başka görebileceğiniz en önemli yer RAMBLA DE RAVAL‘dır. Palmiye ağaçları ile dolu olan bu Rambla boyunca bir çok restoran ve Cafe bulunur. Barselona’nın görülebilecek tarihi bölgelerinin başında gelir.

La Rambla’da ne yenilir?

Kısaca söylemek gerekirse, çok acıkmadıysanız La Rambla üzerinde yemek yemeyi tavsiye etmiyoruz.No Comments

No comments yet.

Sorry, the comment form is closed at this time.