TurkeyRussian-FederationJapan

İspanyol Şarapları

İspanya, şarap konusunda inanılmaz yol kat etmiş bir ülke. Dünyada en büyük ikinci şarap üreticisi. Aslında şarap İspanya için bir kültür. İspanyol şarapları nın bugün dünyanın bir çok ülkesinde aranan, istenilen şarapların en başında gelmesi hiç de tesadüf değil.

Şarapla gerçek tanışmam ilk İspanya seyahatlerine dayanmakla birlikte o günden bu güne şarap konusunda kendimce baya bir yol kat ettiğime inanıyorum. Yine de gerçek şarap gurularının affına da sığınarak bildiklerimi sizlerle paylaşmak istedim. Zaten İspanya Bloğu nda da Şaraptan bahsetmezsem sanırım olmazdı.

Öncelikle kısa bilgiler:

Şaraba tadını, dokusunu, tadını veren başlıca faktörler, üzümün cinsi, toprak ve iklimdir.

Şaraba rengini veren ise üzümün kabuğudur. Beyaz şarap bu nedenle yeşil üzümden, kırmızı şarap ise kırmızı ve siyah üzümden yapılıp kabuğundan istenilen koyu kırmızı rengi alana kadar bekletilir. Bekletme ilk fıçılarda yapılır.

Ben kendi adıma beyaz şarabı çok fazla tercih etmediğim için kırmızı şarabın yeri benim için ayrıdır. Beyaz Şarap özellikle balık için nadir olarak tercih ederim.

ispanya şarap

 

 

İspanyol şarapları ve Şarap seçimi?

Farklı bölgelerde farklı tatlar. Bence İspanyayı en güzel tanımlayan cümle. Aynı şey şarap için de geçerli. Yakından uzağa favori şaraplarım ve bölgeleri.

PENEDES

Barselona’dan 50 km uzaklıkta bir bölge düşünün. Alabildiğince üzüm bağı. Yüzlerce büyüklü küçüklü şarap üreticisi. Katalan şarabı dediğimizde aklımıza ilk gelen yer. Eğer şarap tutkunu iseniz veya yolunuz düşer ise Vilafranca del Penedes’i ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Penedes Şarabı nereden alınır?

Penedes şaraplarını tüm restoranlarda ve süpermarketlerde kolaylıkla bulabilirsiniz.

Penedes şarabı denilince de akla il TORRES gelir. İspanya’nın sayılı üreticilerinden Torres şarapları şu an dünyanın her ülkesinde bulabilirsiniz. Pahalı ya da ucuz, herhangi bir Torres şişesi size şarap keyfini tattırmaya yeter.

Benim Torres tercihlerim: Atrium Cabarnet Suavignon ve Gran Coronas. Fiyat ve kalite olarak bu ikili bana göre mükemmel.

RIOJA ŞARAPLARI

İspanya’nın kuzeyindeki Rioja bölgesi şarapları ile o kadar ünlüdür ki Rioja artık bir markadır. Restoranlarda çoğu insan Rioja ister. Rioja şarapları tadını topraktan alır. Fıçıda bekleyen şaraplar daha da tatlanır. Onlara Reserva denilir.

Şaraplar dinlendirilme süreçlerine göre dört kategoride değerlendirilir. Bunlar Genç, Crianza, Reserva ve Gran Reserva’dır. Temel olarak genç şarap dinlendirilmeden direk tüketilen şaraptır. Bunun aksine Gran Reserva, iki yıl fıçıda üç yıl da şişede bekletilir ve olgunlaşır, tat bulur.

Rioja olarak kesinlikle tavsiye ettiğim şaraplar, Marques de Cáceres Reserva ve Viña Real Gran Reserva.

Kaliteli Şarap Fiyatı

İspanya da iyi şarap içmek için büyük paralar ödemenize gerek yok. Süpermarketten alacağınız 10€’luk herhangi bir şarap Türkiye’de büyük rakamlara satılan, kaliteli şaraplardan çok daha iyi olacaktır. Bu nedenle özel bir sebebiniz yoksa daha yüksek rakamlara çıkmaya hiç gerek yok. Önemli olan damak tadınıza uyan bir bölgenin şaraplarından seçmek. Bu nedenle Rioja ya da Penedes şarapları çok ideal seçimler olur.

Şimdilik bu kadar, daha fazlasını merak edenlere Torres’in fabrika gezilerini tavsiye ederim.No Comments

No comments yet.

Sorry, the comment form is closed at this time.